Ajurweda

  • Post author:
  • Post published:20 maja 2017
  • Post category:Blog

Ajurweda Katowice – Strefa Dobry Start

Ajurweda to starohinduski system medycyny, uważany za najstarszy z istniejących systemów leczenia. Stanowi połączenie dwóch słów: „ayus” – „życie” i „veda” – „wiedza”, „nauka”, oznacza więc naukę/wiedzę o życiu. Uczy jak zachować zdrowie zdrowych i leczyć chorych, pojmując człowieka w sposób holistyczny.

Ajurweda KatowicePo raz pierwszy spotkałam się z nią, na ścieżce poszukiwań naturalnych sposobów dbania o zdrowie, w 2015 roku. Potrzebując chwili wytchnienia, zapisałam się na weekendowy babski wyjazd z jogą i ajurwedą właśnie. Nie do końca wiedziałam jeszcze wtedy czego będę się uczyć i doświadczać. Liczyłam tylko na 3 dni odpoczynku i oderwania się od codzienności. Okazało się jednak, że pomimo potwornej migreny, warsztaty prowadzone przez Grażynę Kotlorz ze Studia Złoty Środek zaintrygowały mnie na tyle, że po powrocie do domu zaczęłam zgłębiać temat ajurwedy, która zafascynowała mnie od pierwszego spotkania 😉 Nie bez znaczenia był pewnie fakt, że generalnie od długiego czasu, właściwie od kiedy pamiętam, pociągał mnie świat Dalekiego Wschodu – jego kultura, filozofia, geografia, krajobrazy, ludzie itp. Ajurweda stanowiła jego doskonałe uzupełnienie.

Ajurweda KatowiceZ wyjazdu wróciłam prosto do pracy na Uczelni. Zupełnie spontanicznie wpadłam na pomysł, aby spróbować nauczać ajurwedy w ramach studiów podyplomowych. Na szczęście moja koncepcja zyskała aprobatę zarówno osoby decyzyjnej w tym zakresie, jak i samej Grażyny, która zobowiązała się przygotować program studiów. Pomimo tego, że wśród pracowników Uczelni pomysł ten często wywoływał uśmiech, udało się utworzyć w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach Centrum Terapii Holistycznych GWSH, w ramach którego rozpoczęliśmy realizację studiów podyplomowych „Ajurweda – holistyczna koncepcja zdrowia”. Była to bardzo dobra decyzja, okazało się bowiem, że zainteresowanie tym kierunkiem jest całkiem spore! Od tego czasu kolejne grupy entuzjastów ajurwedy podejmują studia regularnie 2 razy w roku – w semestrze letnim i zimowym. Niemal wszyscy dotychczasowi słuchacze mówią o tym, że studia wiele zmieniły w ich podejściu do życia i świata. Zmieniły na dobre, rzecz jasna. Została właśnie uruchomiona rekrutacja do V edycji studiów.

Ogólnopolska Konferencja Ajurwedyjska  2016

Ajurweda KatowiceUdało nam się także zorganizować dwa duże wydarzenia związane z ajurwedą: Ogólnopolską Konferencję Ajurwedyjską w 2016 roku oraz Seminarium ajurwedyjskie „Ajurweda we współczesnym świecie” w lutym 2017r. Naszymi Gośćmi byli m.in. Dr Partap Chauhan i Keshav Chauhan z Instytutu Jiva w Indiach, a każde ze spotkań zgromadziło ponad 100 uczestników, którzy z wykładów i warsztatów wychodzili zainspirowani i gotowi do wprowadzenia zmian w swoim stylu życia.

II Konferencja Ajurwedyjska

Ajurweda KatowicePrzed nami kolejna, II Konferencja Ajurwedyjska „Między wschodem i zachodem – zdrowie dla każdego”, która odbędzie się w dn. 10-11.06.2017r. w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach. Tym razem gościć będziemy najlepszych specjalistów z zakresu ajurwedy z Indii i Polski. Swoją obecność potwierdzili m.in. dr Partap Chauhan i dr Satyanarayana Dasa z Instytutu Jiva w Indiach, dr Sanskriti i Suraj Mirashi z Indii, dr Preeti Agrawal z Integrativ Medical Center we Wrocławiu, Agnieszka i Maciej Wielobobowie i Grażyna Kotlorz. Zdobywanie wiedzy od osób z tak ogromnym doświadczeniem sprawia, że słowo ajurweda nabiera zupełnie innego wymiaru.

Zapraszam Was do uczestniczenia w tym wydarzeniu i doświadczenia tego, o czym piszę w rzeczywistości! Szczegóły i system rejestracji znajdziecie na stronie konferencji.

Osoby, które zamierzają dopiero rozpocząć swoją przygodę z ajurwedą lub stawiają w niej pierwsze kroki zapraszam także na warsztaty prowadzone przez dr Sanskriti i Suraja Mirashi, które odbędą się w Strefie Dobry Start 8.06.2017r. – „Ajurweda od podstaw – rutyna dzienna (dinacarya), wieczorna (ratricarya) oraz dostosowanie się do pór roku (rtucarya) jako filary dobrego zdrowia”. Zainaugurują one nasz nowy projekt „Zdrowie naturalnie”, którego szczegóły przedstawię niebawem.

Kasia

 

Udostępnij: