Narzędzia trenera – Escape Box

Koncepcja Escape Rooms oraz wykorzystanie jej w biznesie.

Escape Room to świetny sposób na spędzenie czasu z przyjaciółmi w nietypowy sposób. Na czym polega gra? Zostajemy zamknięci w pomieszczeniu, z którego musimy się wydostać rozwiązując szereg zadań i łamigłówek. Ogranicza nas przede wszystkim czas, który jednocześnie mobilizuje do działania.

Czy skorzystanie z takiej formy rozrywki pomoże nam lepiej poznać siebie i swój zespół? Przede wszystkim przekonamy się:

 • czy potrafimy pracować w grupie;
 • kim jesteśmy w grupie;
 • jak zachowujemy się będąc w obliczu wyzwania

Wpadliśmy na pomysł stworzenia czegoś podobnego, co mogłoby być wykorzystywane na naszych szkoleniach. O czym mowa? Opowiemy o tym w dalszej części.

Jakie wartości wyniesiemy z gier takich jak Escape Room Escape Box?

Oprócz możliwości ciekawego i kreatywnego spędzenia czasu, escape room jest możliwością uświadomienia sobie, jakimi jesteśmy osobami, jak działa na nas ograniczenie czasowe i jak radzimy sobie w zespole. Czy te okoliczności działają na nas pozytywnie, czy negatywnie. Każdy z nas jest inny i każdy z nas będzie pełnił inną rolę w grupie.  Możesz być:

 • naturalnym liderem
 • praktycznym organizatorem
 • człowiekiem akcji
 • człowiekiem idei
 • człowiekiem kontaktów
 • sędzią
 • człowiekiem grupy
 • perfekcjonistą.

Udział każdej z osób jest ważny i potrzebny. Dzięki różnorodności w zespole, jesteśmy w stanie sprawnie wykonać zadanie i dotrzeć do określonego celu. Podczas takich działań możemy stwierdzić jak radzimy sobie w grupie i jaka jest nasza pozycja. Czy praca w zespole ułatwia nam pracę, czy jest dla nas uciążliwa i wolimy indywidualność? Czy potrafimy sobie poradzić w sytuacji konfliktowej?

Escape BOX to nowe narzędzie, które wykorzystujemy podczas naszych szkoleń. Dzięki temu są one jeszcze ciekawsze i wciągające, a jednym z ich zadań jest ukazanie stylu zachowań każdego z uczestników. Narzędzie to zostało przygotowane dla nas przez Bartka Andrzejewskiego – Skład przygodowy

Szkolenie z nowym narzędziem – Escape BOX

Poprawna komunikacja w zespole to bardzo ważna kwestia, której można się nauczyć. Aby zespół pracował efektywnie i sprawnie warto zadbać o właściwy przepływ informacji. Nasze nowe narzędzie jakim jest Escape BOX, pomaga w zrozumieniu, na czym należy się skupić i jak ze sobą rozmawiać, aby nie dochodziło do konfliktów i aby nasz cel był jak najszybciej realizowany. Często goni nas czas, dlatego ćwiczenia z Escape BOX zobrazują jak sobie poradzić z takim ograniczeniem i jak z problemu zmienić go w  motywację.

Interesuje Cię samo narzędzie? Zapytaj o szczegóły naszego trenera Maćka Westerowskiego

Szkolenia z komunikacji interpersonalnej

Komunikacja interpersonalna

O komunikacji werbalnej i niewerbalnej uczymy się już w szkole. Wydaje nam się, że wiemy wszystko o komunikacji z drugim człowiekiem, bo przecież praktykujemy to na co dzień, podczas zwykłych rozmów. Zapewne jednak, nie jeden raz, doszło do nieporozumień, niedomówień, a nawet kłótni. Dlaczego tak się dzieje? Jakie błędy popełniamy i czy warto uczestniczyć w szkoleniach z komunikacji interpersonalnej?

Bariery komunikacyjne

Słuchanie

szkolenia z komunikacji interpersonalnej szkolenia interpersonalneSkuteczność i jakość naszych rozmów, zależne są od naszego zaangażowania i działań, jakie podejmujemy. O efektywnej komunikacji mówimy wtedy, gdy treść wypowiedzi jest zgodna z zamysłem osoby nadającej. Wszelkie trudności i bariery w komunikacji interpersonalnej są przyczyną wielu konfliktów i nieporozumień. Zacznijmy od tego jakimi słuchaczami jesteśmy i jakie błędy popełniamy. Wydaje się, że jest to umiejętność prosta i oczywista, natomiast sztuka słuchania wymaga skupienia, zaangażowania i chęci. Do najczęstszych błędów słuchaczy zalicza się:

 • Porównywanie – podczas rozmów nieraz potrafimy odlecieć myślami, ponieważ stale porównujemy się do naszego rozmówcy.
 • Osądzanie – jest to inaczej uprzedzenie do rozmówcy, ocenianie go jeszcze przed wysłuchaniem tego, co ma nam do powiedzenia.
 • Domyślanie się – usilnie staramy się znaleźć ukryte znaczenie i wydaje nam się, że wiemy lepiej, co nasz rozmówca chce nam przekazać.
 • Utożsamianie się – przestajemy wnikliwe słuchać skupiając się na przywoływaniu własnych wspomnień.
 • Zjednywanie – powierzchownie zgadzamy się z rozmówcą tylko dlatego, że chcemy być postrzegani jako osoby miłe.
 • Przekonanie do swojej racji – jesteśmy pewni swojej nieomylności, nieraz podnosimy głos, czy przekręcamy pewne fakty, byle postawić na swoim.
 • Zmiana tematu – kiedy wątek jest dla nas niewygodny, zmieniamy go lub staramy się obrócić to w żart chcąc rozładować napięcie.
 • Przygotowywanie odpowiedzi – nieraz potrafimy całkowicie zgubić wątek, zatracić się w rozmowie z tego względu, że zaczęliśmy myśleć o tym, jak i co odpowiedzieć naszemu rozmówcy.

Przekazywanie

Bycie nadawcą to również nie lada wyzwanie. Wiąże się to z precyzyjną oraz racjonalną wypowiedzią. Aby przekazywana wiadomość była pełna, należy zwrócić uwagę nie tylko na słowa, ale również na wykonywane gesty, mimikę, czy ton głosu. Mowa tutaj o komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Tą pierwszą są słowa, ale także porozumiewanie się za pomocą pisma czy w formie elektronicznej. Komunikacja niewerbalna odgrywa taką samą rolę, a nieraz nawet większą od komunikacji werbalnej. Dzięki mowie ciała, nieraz możemy spekulować, czy usłyszana przez nas informacja jest prawdą, czy niekoniecznie, bowiem gesty mogą nie iść w parze z przekazywaną wiadomością. Będąc nadawcą dobrze jest zachować obiektywność, ale również być świadomym i przygotowanym na to, że nasz słuchacz może mieć odmienne zdanie na dany temat. W rozmowie nie warto się wywyższać, okazywać siebie za wszystkowiedzących, ponieważ taka postawa nadawcy skutecznie odpycha słuchacza. Należy postawić się w sytuacji drugiej osoby i traktować ją tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani.

Komunikacja w społeczności nie jest tak prosta, jak może się wydawać. Dlatego warto korzystać ze szkoleń czy warsztatów, które mogą nam skutecznie pomóc pokonać bariery komunikacyjne.

Szkolenia z komunikacji interpersonalnej

Dlaczego warto wziąć udział w takim szkoleniu? Prowadząc rozmowę z drugą osobą, naszym celem staje się, aby przekazywana przez nas informacja była skuteczna i jasna. Na takim szkoleniu, nauczymy Cię w jaki sposób przekazywać wiadomość, ale również jak słuchać. Dwa, z pozoru łatwe tematy, sprawiają nieraz trudność, dlatego warto szkolić się w zakresie komunikacji, aby nasze życie, nie tylko towarzyskie, ale również zawodowe, było proste, przyjemne i pozbawione sporów. Szkolenia z komunikacji interpersonalnej prowadzone przez naszych trenerów są dedykowane osobom, którym zależy na korzystnym porozumiewaniu się w sferze prywatnej, ale również w przestrzeni zawodowej.

Dofinansowanie szkoleń

Dofinansowanie szkoleń w Strefie Dobry Start

Z pewnością wiele firm zainteresuje możliwość doskonalenia siebie i swoich pracowników nie wpadając jednocześnie w duże koszta. Baza Usług Rozwojowych wychodzi naprzeciw mikro, małym i średnim firmom. Dofinansowanie szkoleń wynosi maksymalnie 80% wartości danej usługi rozwojowej. Największa kwota jaką przedsiębiorstwo może otrzymać to 100.000zł

Kto może starać się o dofinansowanie i na co jest ono udzielane?

dofinansowanie szkoleńPomoc finansowa jest przyznawana kadrom zarządzającym oraz pracownikom firm. W wspomnianej bazie możemy znaleźć ciekawe szkolenia, które zainteresują nowych jak i doświadczonych na rynku. Jednym z takich interesujących kursów może być szkolenie – zarządzanie zespołem, Google AdWords i Analytics. 

Miło nam poinformować, że zapisując się na szkolenia prowadzone przez naszych trenerów Macieja Westerowskiego i Pawła Bilczyńskiego przez stronę Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej naszego partnera można skorzystać z dofinansowania! Szkolenia odbywają się w salach szkoleniowych Strefy Dobry Start.

Ile wynosi dofinansowanie?

Wysokość wsparcia finansowego zależna jest od wielkości firmy, ale także od spełnienia innych warunków. Takimi są np. wysłanie na szkolenie osób powyżej 50 roku życia, osób o niskich kwalifikacjach zawodowych czy osób niepełnosprawnych. W większości przypadków każdy pracownik lub osoba samozatrudniona może skorzystać z dofinansowania jeżeli szkolenie podniesie jej kompetencje zawodowe.
W województwie śląskim przewidziano następujące warianty dofinansowania:

 • 80 % dla mikroprzedsiębiorstw
 • 70% dla małych przedsiębiorstw z możliwością zwiększenia max do 80%
 • 50% dla średnich przedsiębiorstw z możliwością zwiększenia max do 80%

Dzień ziemi 2018

22 kwiecień Dzień Ziemi

Dzień ziemiOkoło 200 krajów, 6 kontynentów, 4 oceany, wiele gór, mórz to wszystko znajduje się na jednej planecie zamieszkiwanej przez ludzi – Ziemi.

22 kwietnia to właśnie ona ma swoje święto i obchodzimy Dzień Ziemi.

W tym dniu co roku prowadzone są różnego rodzaju akcje mające na celu promować ekologiczne zachowania i postawy w społeczeństwie. Osoby zaangażowane starają się poprawić świadomość o tym, jak bardzo łatwo zniszczyć naszą planetę i uszkodzić jej cały ekosystem.  

Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzony jest w czasie równonocy wiosennej przypadającej na półkuli północnej. Dzień ten nie jest przypadkowy, ponieważ właśnie wtedy na całej kuli ziemskiej dzień i noc trwają dokładnie tyle samo.

UNESCO

Dzień ziemiOsoba, która zapoczątkowała obchodzenie Dnia Ziemi był John McConnell podczas konferencji UNESCO, która miała na celu omówienie problemów związanych ze środowiskiem naturalnym w roku 1969. Już rok później świętowano po raz pierwszy, ale dopiero w 1971 roku podpisano proklamację, w której wyznaczono właśnie równonoc jako dzień obchodzenia tego święta. Wypadała ona zazwyczaj 21 lub 22 marca. Data ta jednak została zmieniona podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w 2009 roku i od tego momentu co roku Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi obchodzony jest corocznie 22 kwietnia.

Dziś bardzo często podkreśla się, że w tym dniu ludzie powinni przemyśleć wiele spraw i swoich zachowań, a w życiu chodzi o równowagę i odrzucenie różnic kulturowych, religijnych czy rasowych. Niezależnie kim kto jest, wszyscy mieszkają na jednej planecie i powinni dbać o swoje wspólne dobro. Bardzo ważne jest także podnoszenie świadomości ludzi na temat zmian zachodzących w przyrodzie i możliwych tego poważnych konsekwencji. Często poruszanymi tematami jest globalne ocieplenie, ochrona przyrody, segregacja śmieci i dbanie o zrównoważony rozwój.

W tym dniu w większości miast odbywają się różnego rodzaju wydarzenia i akcje – ekologiczne pikniki czy akcje sprzątania okolicy, a także warsztaty i spotkania. W szkołach też nie ma wtedy zajęć.

Dbaj o stan planety prostymi działaniami:

 • gaszenie światła po wyjściu z pomieszczenia,
 • posadzenie drzewa w okolicy – tlen jest przecież niezbędny każdemu człowiekowi, a dla dziecka to świetna zabawa, a później możliwość obserwowania jak drzewo rośnie,  
 • korzystanie z komunikacji miejskiej lub roweru zamiast samochodu,
 • korzystanie z owoców i warzyw pochodzących z lokalnych upraw,
 • oddawanie gazet i innych papierów na makulaturę.

“Zakończmy zanieczyszczenie plastikiem”

To hasło przewodnie wszystkich akcji, ogłoszone przez earthday.org.

Dzień ziemiZanieczyszczenia z tworzyw sztucznych zatruwają nasze oceany i ląd, szkodząc życiu morskiemu i wpływając na nasze zdrowie! Pomóż w zapobieganiu zanieczyszczeniu plastikiem, sprawdzając, ile plastikowych artykułów zużywasz każdego roku. Dzień Ziemi 2018 poświęcony jest dostarczaniu informacji i inspiracji niezbędnych do zmiany postaw i zachowań ludzi w zakresie zużycia tworzyw sztucznych.

*źródło: https://www.earthday.org/

Dla nas również troska o naturalne środowisko jest bardzo ważna ważna. Stawiamy na naturalność i zdrowy styl życia. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą wnieść w nasze progi powiew świeżości.

Szukamy do współpracy trenerów, którzy poprowadzą u nas warsztaty związane ze zdrowym i naturalnym stylem życia! Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje.

Zapraszamy do KONTAKTU