You are currently viewing Czy warto się szkolić?

Czy warto się szkolić?

  • Post author:
  • Post published:10 maja 2019
  • Post category:Blog

Czy warto się uczyć?

Proces uczenia się, kształcenia i przyswajania nowych informacji kojarzy się głównie z wiekiem szkolnym – obowiązkowe programy szkolne, które trzeba opanować niezależnie od indywidualnych chęci, potrzeb i możliwości sprawiają, że słowo „uczyć się” zostawia w nas negatywny wydźwięk. Kojarzy się bardziej z koniecznością niż radością ze zdobyciem nowej wiedzy a przede wszystkim z finalną oceną „wyuczonych” rzeczy, która też nie zawsze była satysfakcjonująca.

Jako dorośli ludzie jesteśmy skupieni na posiadanym już wykształceniu, wyuczonym zawodzie i zdobytym doświadczeniu. Boimy się zmian, boimy się nowości i podejmowania wyzwań ponieważ wolimy pozostać w swojej strefie komfortu i znanym, bezpiecznym otoczeniu – nawet jeśli nie jest to dla nas satysfakcjonujące. Nie chcemy ponownie się „uczyć”, nie wierzymy nawet, że bylibyśmy w stanie zmienić zawód czy branżę i coś w niej osiągnąć.

Czy dorośli powinni się szkolić?

Okazuje się, że to ogromny błąd. Raport firmy „ManpowerGroup” wskazuje jednoznacznie, że to właśnie osoby zdolne do odnalezienia się w nowej sytuacji i szybko wyciągające wnioski są najcenniejszymi pracownikami.

Liderzy, prezesi i eksperci różnych dziedzin zgodne twierdzą, że bardziej od sztywnych kompetencji doceniają osoby:

  • kreatywne,
  • nie bojące się nauki nowych umiejętności
  • chcące rozwiązywać problemy, które mogą napotkać na drodze zawodowej.

Popularny jest pogląd, że osoby dojrzałe boją się nowej technologii, nie potrafią odnaleźć się w internetowym świecie. Również obsługa nowoczesnych urządzeń sprawia im trudność. W związku z powyższym mogą czuć się zbyt mało kompetentne aby ubiegać się o dane stanowisko pracy. Nie każdy pracodawca jednak uzna to za wadę. Widząc w potencjalnym przyszłym pracowniku świadomość swoich braków z jednoczesną chęcią i ambicją aby nadgonić zaległości może zadziałać bardzo pozytywnie. Coraz więcej osób rekrutujących do pracy zwraca uwagę na to:

  • jak dana osoba radzi sobie z wyzwaniami,
  • czy potrafi wyjść poza znane jej już schematy myślenia i działania
  • oraz jak szybko adaptuje się do nowych warunków i obowiązków którym będzie musiała sprostać.

Jest to również aspekt, na który szczególną uwagę zwracają dziś doradcy zawodowi.

Szkolenia dla pracowników

Okazuje się więc, że wcale nie trzeba „umieć wszystkiego” aby czuć się pracownikiem kompetentnym. Wystarczy „chcieć uczyć się wszystkiego” by zostawić po sobie dobre wrażenie i udowodnić, że nie ma dla nas rzeczy niemożliwych. A każda firma chcąca odnieść sukces potrzebuje właśnie takich ludzi – wierzących w siebie i ciągle idących do przodu.

 czy warto się szkolić?
Czy warto się szkolić?

Zobacz nasze szkolenia dla firm!

Właściciele firm również muszą iść z duchem czasu. Potrafić dostosowywać się do zmian w branży i spełniać coraz to nowe potrzeby i wymagania klientów. Muszą szukać nowych rozwiązań tworzyć projekty, które zainteresują ich odbiorców. Aby tego dokonać potrzebują tak samo odważnych i pomysłowych ludzi jak oni. Wszyscy, niezależnie od stanowiska i lat pracy jesteśmy częścią zmian, które nieustannie pojawiają się wokół nas. Naszym zadaniem jest wykorzystanie ich jak najefektowniej.

Wszyscy obecni kierowcy, kiedyś nie potrafili nawet zmienić biegów. Każdy z nas musiał nauczyć się obsługi swojego nowego telefonu czy odnaleźć się w zaktualizowanym oprogramowaniu komputerowym. Każda pralką pralkę czy express do kawy obsługuje się w inny sposób. Przeprowadzając samodzielnie remont mieszkania czy dbając o swoje zdrowie uprawiając sport korzystamy z umiejętności i wiedzy, które przyszły z czasem. Nikt z nas nie wiedział od zawsze jak to robić – po prostu się tego NAUCZYLIŚMY. Dziś czujemy się pewnie w czymś, co kilka lat temu było dla nas zupełnie nieznane i obce.

Codziennie życie wystarczająco pokazuje nam do ilu zmian w naszym życiu się zaadaptowaliśmy, ile nowych zdolności zdobyliśmy i jak szybko nabieramy wprawy i pewności w tym co robimy, choć zupełnie tego nie zauważamy.

Wystarczy tą samą metodykę przenieść na swoje życie zawodowe. Jeśli tylko nadarza się szansa i okazja aby podjąć wyzwanie i nauczyć się czegoś nowego – Warto z tego skorzystać! Odpowiadając na pytanie czy warto się szkolić? Naszym zdaniem tak i to przez całe życie!

Udostępnij: