Dzień ziemi 2018

  • Post author:
  • Post published:22 kwietnia 2018
  • Post category:Blog

22 kwiecień Dzień Ziemi

Dzień ziemiOkoło 200 krajów, 6 kontynentów, 4 oceany, wiele gór, mórz to wszystko znajduje się na jednej planecie zamieszkiwanej przez ludzi – Ziemi.

22 kwietnia to właśnie ona ma swoje święto i obchodzimy Dzień Ziemi.

W tym dniu co roku prowadzone są różnego rodzaju akcje mające na celu promować ekologiczne zachowania i postawy w społeczeństwie. Osoby zaangażowane starają się poprawić świadomość o tym, jak bardzo łatwo zniszczyć naszą planetę i uszkodzić jej cały ekosystem.  

Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzony jest w czasie równonocy wiosennej przypadającej na półkuli północnej. Dzień ten nie jest przypadkowy, ponieważ właśnie wtedy na całej kuli ziemskiej dzień i noc trwają dokładnie tyle samo.

UNESCO

Dzień ziemiOsoba, która zapoczątkowała obchodzenie Dnia Ziemi był John McConnell podczas konferencji UNESCO, która miała na celu omówienie problemów związanych ze środowiskiem naturalnym w roku 1969. Już rok później świętowano po raz pierwszy, ale dopiero w 1971 roku podpisano proklamację, w której wyznaczono właśnie równonoc jako dzień obchodzenia tego święta. Wypadała ona zazwyczaj 21 lub 22 marca. Data ta jednak została zmieniona podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w 2009 roku i od tego momentu co roku Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi obchodzony jest corocznie 22 kwietnia.

Dziś bardzo często podkreśla się, że w tym dniu ludzie powinni przemyśleć wiele spraw i swoich zachowań, a w życiu chodzi o równowagę i odrzucenie różnic kulturowych, religijnych czy rasowych. Niezależnie kim kto jest, wszyscy mieszkają na jednej planecie i powinni dbać o swoje wspólne dobro. Bardzo ważne jest także podnoszenie świadomości ludzi na temat zmian zachodzących w przyrodzie i możliwych tego poważnych konsekwencji. Często poruszanymi tematami jest globalne ocieplenie, ochrona przyrody, segregacja śmieci i dbanie o zrównoważony rozwój.

W tym dniu w większości miast odbywają się różnego rodzaju wydarzenia i akcje – ekologiczne pikniki czy akcje sprzątania okolicy, a także warsztaty i spotkania. W szkołach też nie ma wtedy zajęć.

Dbaj o stan planety prostymi działaniami:

  • gaszenie światła po wyjściu z pomieszczenia,
  • posadzenie drzewa w okolicy – tlen jest przecież niezbędny każdemu człowiekowi, a dla dziecka to świetna zabawa, a później możliwość obserwowania jak drzewo rośnie,  
  • korzystanie z komunikacji miejskiej lub roweru zamiast samochodu,
  • korzystanie z owoców i warzyw pochodzących z lokalnych upraw,
  • oddawanie gazet i innych papierów na makulaturę.

“Zakończmy zanieczyszczenie plastikiem”

To hasło przewodnie wszystkich akcji, ogłoszone przez earthday.org.

Dzień ziemiZanieczyszczenia z tworzyw sztucznych zatruwają nasze oceany i ląd, szkodząc życiu morskiemu i wpływając na nasze zdrowie! Pomóż w zapobieganiu zanieczyszczeniu plastikiem, sprawdzając, ile plastikowych artykułów zużywasz każdego roku. Dzień Ziemi 2018 poświęcony jest dostarczaniu informacji i inspiracji niezbędnych do zmiany postaw i zachowań ludzi w zakresie zużycia tworzyw sztucznych.

*źródło: https://www.earthday.org/

Dla nas również troska o naturalne środowisko jest bardzo ważna ważna. Stawiamy na naturalność i zdrowy styl życia. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą wnieść w nasze progi powiew świeżości.

Szukamy do współpracy trenerów, którzy poprowadzą u nas warsztaty związane ze zdrowym i naturalnym stylem życia! Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje.

Zapraszamy do KONTAKTU

Udostępnij: