Gry szkoleniowe

  • Post author:
  • Post published:12 marca 2018
  • Post category:Blog

Gry szkoleniowe czy warto?

Jakiś czas temu na facebookowej grupie Trener Trenerowi Trenerem padło pytanie czy wykorzystujemy w czasie swoich szkoleń i warsztatów gry, jako narzędzie trenerskie. Odpowiedzi było sporo, zarówno takich, które uważały gry za naturalnie wykorzystywane narzędzie pracy i twierdzące, że korzystanie z gier to pójście na łatwiznę gdy trener nie jest mocny merytorycznie w temacie. Ponieważ należę do osób, które lubią wykorzystywać dostępne na rynku gry szkoleniowe, jak również tworzę własne autorskie rozgrywki napiszę jak ja to widzę.

Trener a gra szkoleniowa

Z gier szkoleniowych korzystam od dawna. Na początku faktycznie doceniałem je jako narzędzie pomagające ściągnąć ze mnie jako początkującego trenera presję związaną ze szkoleniem. Z czasem gdy doskonaliłem swój warsztat, stwierdziłem, że dobrze poprowadzona gra z niezbędną dawką teorii i dobrym omówieniem daje świetne rezultaty.

Podobnie jak różnorakie doświadczenia/ćwiczenia, które proponuję uczestnikom moich szkoleń dziś gry traktuję jako jedno z podstawowych narzędzi. Jednak gra to nie tylko rozrywka, czy przerywnik w szkoleniu. Dla mnie to coś więcej. Również grę śmiało a właściwie należy poprowadzić zgodnie z cyklem KOLBA. I da się to zrobić.

Uczestnicy znacznie chętniej biorą udział w rozgrywce, następnie dzielą się swoimi spostrzeżeniami i wyciągają wnioski niż wypełniając kolejne testy kompetencyjne. Również gra szkoleniowa powoduje, że wnioski są bardzo mocne i zazwyczaj idealnie potwierdzają teorię. Czasem zdarza się, że podczas omówienia, które zazwyczaj zajmuje więcej czasu niż sama rozgrywka wnioski nie koniecznie idą zgodnie z założeniami trenera. Ale przecież o to chodzi w naszej pracy! I z taką sytuacją można sobie poradzić. Ja staram się nigdy nie narzucać swojej jedynie słusznej wersji. W końcu szkolenie jest dla uczestników i to oni zmiany i wyciągnięte wnioski będą wprowadzać w życie.

Wykorzystanie gier szkoleniowych podczas szkolenia

Na jakich szkoleniach wykorzystuję gry? Przede wszystkim szkolenia związane z kompetencjami interpersonalnymi i menedżerskimi. Również w czasie szkoleń z e-marketingu wprowadzamy trwające do pół godziny rozgrywki mające na celu zwrócenie uwagi uczestników na staranność w doborze słów i ich znaczeniu. I od tego tematu rozpocznę opis moich ulubionych gier szkoleniowych.

Szkolenia e-marketing

gra szkoleniowaGra „Bezludna wyspa” stworzona przez Pawła Bilczyńskiego i rozwijana wspólnie ze mną, wykorzystywana jest podczas naszych twardych szkoleń z tworzenia płatnych kampanii w wyszukiwarkach popularnie zwanych AdWordsami. Uczestnicy podzieleni na grupy mają za zadanie napisać list, włożyć go do butelki i wrzucić do symbolicznego oceanu. Jest kilka grup rozbitków a kapitan statku może uratować tylko jedną. którą? Otóż tą, której komunikat SOS będzie najbardziej przekonujący.

I po co to wszystko? Aby uczestnicy szkoleń zwrócili uwagę na znaczenie, formę i wezwanie tworzonych przez nich reklam. Kolejna nasza gra wykorzystywana na tych szkoleniach to „Awaria w łazience”. Uczestnicy muszą wybrać słowa kluczowe, po których wyszukają odpowiedniego fachowca do usunięcia awarii. I znów grupy rywalizują ze sobą. Wnioski, które wyciągają uczestnicy są takie, że warto wykorzystać różne rozwiązania aby dotrzeć do klienta. I w ten sposób uczestnicy dzięki grze na własnej skórze doświadczają tego co trudno byłoby wytłumaczyć a jeszcze trudniej przekonać do wykorzystania w pracy, no chyba, że korzystając z analityki opierając się na stwierdzeniu, że TAK TRZEBA!

Szkolenia dla menedżerów

szkoleniaKolejne gry szkoleniowe, które modyfikując do swoich potrzeb wykorzystuję często na szkoleniach to „Zabójcy zmiany”, o których pisałem już ostatnio: Gry szkoleniowe dla menedżerów i osób prywatnych, i przy której moje nerwy i uważność poddane są najwyższej próbie 🙂 oraz gry z graszkoleniowa.pl takie jak „Formuła” na szkoleniach z zarządzania zespołem pracowniczym, oraz „Wybory”, o której napiszę teraz kilka słów w polemice do wykorzystywania gier jako „zabijaczy czasu” na szkoleniach.

Grę mimo krótkiego czasu udało mi się rozegrać kilkukrotnie. Za każdym razem modyfikowałem jej przebieg ze względu na grupę, z którą ją prowadziłem. Z powodzeniem przeprowadziłem ją również w czasie dużego szkolenia dla ponad 30 osób.

Wystąpienia publiczne

Kilka uwag merytorycznych i ćwiczeń wprowadzających do tematu wystąpień publicznych, następnie krótkie podsumowanie i informacja zwrotna po pierwszej części rozgrywki, dały bardzo dobre rezultaty. Uczestnicy wbrew obawom nie spalili się po otrzymaniu informacji zwrotnej, a przygotowując się do kolejnej rundy rozgrywki doszlifowali swoje wystąpienia. Wybory odbyły się w gorącej atmosferze, a uczestnicy do dziś w komentarzach podkreślają o czym należy pamiętać i jakich umiejętności nauczyli się po tych warsztatach.szkolenia wystąpienia publiczne często wracają do nagrań aby kolejny raz przeanalizować wystąpienia swoje i kolegów, tak więc proces szkoleniowy trwa u nich dalej. W mojej ocenie jako trenera wykorzystanie gry jako narzędzia podsumowującego szkolenie dało bardzo dobre i co najważniejsze trwałe rezultaty.

Ocena szkolenia z wykorzystaniem gry szkoleniowej

Żadne z powyższych szkoleń nie było oceniane ankietą, więc argumenty o tym, że gry warto stosować ze względu na oceny nie mają tu znaczenia. Jednak rezultaty jakie dała ona uczestnikom, bardzo szybko były widoczne podczas ich wystąpień. I zostały dostrzeżone zarówno przez przełożonych jak i publiczność.

Tak więc moja opinia na temat gier szkoleniowych jest jak najbardziej pozytywna. Podobny stosunek mam do gier planszowych, w które namiętnie gram zarówno z dziećmi jak i dorosłymi. Fortunę i Monopoly szybko zastąpiły inne. Dziś trudno mi wyobrazić sobie ferie zimowe bez rozgrywki w Pociągi. I właśnie czerpiąc motywację z tych gier, oraz zachowań, reakcji i decyzji grających w nią uczestników, wraz z niezbędną dawką teorii  tworzę nowe narzędzia – gry szkoleniowe, które z powodzeniem wykorzystuję podczas szkoleń dla różnych grup docelowych. Oczywiście siłą wszystkich rozgrywek powinno być omówienie i wnioski. I tu rola oraz doświadczenie trenera, oraz jego wiedza jest niezbędna.

W Strefie Dobry Start w każdy czwarty wtorek miesiąca zapraszam na warsztaty z wykorzystaniem gier szkoleniowych. Koszt uczestnictwa 40 zł.

Informujemy również, że zostaliśmy partnerem graszkoleniowa.pl i pod tym linkiem możecie dokonać zakupu oferowanych przez nich gier 🙂

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Udostępnij: