Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy
6 czerwca 2017 roku w Strefie Dobry Start w ramach klubu TTT Katowice odbyło się szkolenie z pierwszej pomocy oraz warsztaty gier kreatywnych.
Pierwszą pomoc na sali szkoleniowej poprowadził ratownik medyczny, trener Karol Pichura. Posiadanie wiedzy o tym jak poprawnie zachować się w razie wypadku, jest niezbędne. Coraz częściej mamy do czynienia z osobami poszkodowanymi. Podobne sytuacje zdarzają się również na salach szkoleniowych. Udzielenie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem, więc wiedzy na ten temat nigdy nie jest za mało.
W czasie szkolenia uczestnicy, zapoznali się z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy. Trenerzy dowiedzieli się jak ocenić zagrożenie oraz w jaki sposób wezwać i udzielić pomocy w razie wypadku.
Na początek zaznajomiliśmy się z technikami RKO (resuscytacji krążeniowo-oddechowej). Okazało się, że nie jest to trudne, lecz w rzeczywistości trzeba zachować przy tym zimną krew.
Następnie poznaliśmy zasady postępowania przy zadławieniu. Okazały się one zupełnie inne niż nam się wydawało. Wbrew pozorom nie wolno podnosić rąk w górę jak często się słyszy, ponieważ może się skończyć to dla nas tragicznie. Dodatkowo u dzieci wszystkie czynności pierwszej pomocy odbywają się zupełnie inaczej, niż u osoby dorosłej.
Karol dokładnie również wytłumaczył co trzeba robić w razie krwotoku z nosa, który może okazać się bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Sposobów na zatrzymanie krwotoku z nosa jest wiele, lecz nie wszystkie są poprawne. Sporo rozmawialiśmy również o przypadkach udzielania pomocy na salach szkoleniowych i różnym zachowaniu trenerów w takich kryzysowych sytuacjach.
Prowadzący przypomniał nam o tym, że przy udzielaniu pierwszej pomocy trzeba również pamiętać o własnym bezpieczeństwie. To jaką pozycję przyjmiemy, jak zbliżymy się do osoby poszkodowanej, czy mamy ze sobą gumowe rękawiczki ma dla udzielającego pomocy bardzo duże znaczenie.
Warsztaty praktyczne
Uczestnicy z zaangażowaniem brali udział w warsztatach. Mieliśmy okazje sprawdzić również swoją wiedzę w praktyce. Przećwiczyliśmy nabyte umiejętności na fantomie. Wytłumaczone zostało również co to jest AED czyli automatyczny defibrylator zewnętrzny, który w dzisiejszych czasach znajduje się w centrach handlowych, teatrach, czy większych firmach. Być może znajduje się on również w miejscach gdzie wynajmujecie sale szkoleniowe i warto o nim wiedzieć. Na koniec ćwiczyliśmy również pozycję w jakiej ułożyć osobę, która zemdlała lub zasłabła podczas szkolenia i co powinniśmy zrobić zanim przybędzie pomoc.
Konkluzja warsztatów była jedna: warto być na bieżąco z pierwszą pomocą, ponieważ wraz z biegiem lat, jej zasady zmieniają się i udoskonalają.
Kolejne szkolenie w ramach Klubu TTT już 4 lipca. Tym razem zagramy w gry szkoleniowe!